תעודות ואישורים

(עדכון אחרון בדף 05/07/2021)

סוגי מקורות אור ואיזה מהם בריאה יותר לאדם.

עין האדם היא תוצר מוגמר של מיליוני שנות אבולוציה, המותאם לאור השמש.

אור הטבעי של השמש זוהי למעשה קרינה של חלקיקי אור הנקראים פוטונים והם בעלי תדירות(ספקטרום) התלויה באנרגיה שלהם, הנפלטת מהשמש לאחר ריאקציות מיזוג בין אטומי מימן.

הקרינה החזקה מאוד הנוצרת במרכז השמש נקראת קרינת GAMA ולאחר שהפוטון עובר דרך שכבות השמש המסננות (גוזלות חלק מהאנרגיה שלו בתהליך הלוקח כמיליון שנה) משתחרר הפוטון כאור נראה שחלקוUV .

רוב הקרינה האולטרה סגולה נחסמת ע"י אטמוספרת כדור הארץ (ע"י האוזון) ומגיעה אלינו כאור הנראה והאינפרה אדום (בצורת חום).

העין שלנו מסוגלת לראות תחום מאוד צר של קרינה אלקטרו מגנטית, בתחום של 400 ננומטר (אור סגול) ל-750 ננומטר (אור אדום) ואת כל שאר הצבעים בתחום שביניהם (למשל האור הירוק זה 550 ננומטר).

העין שלנו רגישה ומסוגלת לספוג אורכי הגל של התחום הנראה בעוצמה של 1 עד כ- 50,000 לוקס.

מעבר לתחום זה יכול לגרום נזק לעין (למשל מבט ישיר לשמש).

האור בתחום האולטרה סגול (UV ) הינו בעל רמת אנרגיה גבוהה המזיקה לעין (בדומה לנזק הנגרם לפלסטיק וכל חומר אורגני אחר.

האור האינפרה אדום אינו נקלט ע"י העין אך גורם לחימום מסוגל לגרום לנזק בדומה לקרינת רדיו (RF ) כמו מיקרו גל.

סוגי המקורות האור השונים ומידת הסיכון שבהם:

  1. השמש – עוצמת אור חזקה מאוד בעיקר בשעות הצהריים וקרינה אולטרא סגולית המזיקה מאוד לעין וגורמת לנזקי סרטן העור וקטרקט. אור השמש שאינו מזיק, קיים בזמן השקיעה כאשר האטמוספירה מסננת את קרינת ה-UV.

  2. נורת פלורסנטים – עוצמת תאורה ואורכי גל טובים, אך אור הפלורסנט נוצר מקרינת UV הנוצרת מערעור אטומי הכספית הנמצאים בגז הפלורוסנט, או היכול לזלוג החוצה, בנוסף קיימת גם קרינת רדיו הנוצרת במשנקים של גוף התאורה בתדר של 100 הרץ.

  3. מנורות מטאל וכספית – דומה מאוד לתאורת פלורסנט אבל עוצמת קרינת ה-UV שלה, חזקה יותר מאשר פלורוסנטים וכן קרינת ה- RF.

  4. נורת האינדוקציה – דומה לתאורה מטאל כאשר פעולת ערעור אטומי הכספית, נעשית ע"י סליל השראה חיצוני המשדר קרינת RF בתדר גבוה (בדומה לתנור מיקרו קטן) ובנוסף פולטת נורת האינדוקציה גם קרינת UV חזקה.

  5. מנורת נל"ג – תאורה הדומה למטאל ופולטת אור כתום כתוצאה מאטומי נתרן (במקום כספית) וזו הסיבה להארה הגוון הכתום.

משום האור הכתום שלה, הוחלט בעבר שהיא מספיק טובה לתאורת רחובות, רק שלא לקחו בחשבון שעין האדם אינה רגישה לגוונים החמים במצב של תאורת לילה. וזו הסיבה שתאורת לד בגוון קר ובעוצמה חלשה יותר, נותן תחושה של הרבה מאוד אור ביחס לנל"ג הישן והלא מתאים לתאורת רחוב.

בנוסף, גוון התאורה החם של תאורת הנל"ג גורם לתחושת רגיעה והרדמות במקום לתחושת עוררות המתאימה להולכי ונוהגי הדרך.

  1. מנורות הטונגסטן (חוט להט) והלוגן – אלה הם התאורות המתאימות ביותר לעין האדם מבחינה בריאותית אין לה קרינת UV או קרינת RF , אך זו גם התאורה היקרה והבזבזנית ביותר. 97% מצריכת החשמל שלה הופכים לחום, ורק 3% הופכים לאור נראה.

  2. תאורת לד – זו למעשה התאורה היעילה ביות מבחינת נצילות אנרגטית ואחת הבריאות שיש. זו תאורה המכילה רק את תחום האור הנראה לעין ואינה מכילה קרינת IR , קרינת UV, קרינת RF אינה מכילה חומרים מזיקים כגון כספית. זו תאורה המפיקה את כמות האור הרבה ביותר ביחס להספק החשמלי שהיא צורכת. בנוסף תאורת הלד היא המתאימה ביותר לתאורת חוץ, כבישים ורחוב מאחר והיא מכילה גם את האור הכחול (להבדיל מהנל"ג) הגורם לערנות בזמן הנהיגה ולהבחנה בפרטים בשעות החשיכה.

לסיכום: בחרת לד בחרת נכון.